Ako zvládnuť pracovný pohovor

Pracovný pohovor je zvyčajne prvým krokom v procese prijímania zamestnancov. Tiež sa niekedy nazývajú  skríningové pohovory , prvé prijímacie pohovory alebo predbežné pohovory . Často sú to prvé z viacerých pohovorov a inzercia práce to niekedy uvádza.

Niektorí ľudia si s prvým pohovorom nerobia veľké starosti – najmä ak ide o skríningový rozhovor –, pretože si myslia, že to bude rýchle a veľmi jednoduché. Pracovné ponuky najmä na lepšie pozície si však vyžadujú aj vašu prípravu. Niekedy ľudia tiež veria, že Skype alebo telefonické rozhovory sú menej dôležité. Vždy je však dôležité vydať zo seba to najlepšie. Pripravte sa na každý pohovor a buďte vždy profesionálni.

Ak sa chcete pripraviť na pohovor, prečítajte si ponuku práce a pozrite sa do histórie spoločnosti. Pomôže vám odpovedať na otázky o tom, ako sa hodíte pre danú prácu a pre spoločnosť, a ukáže, že ste pripravený.

Spolu so štúdiom spoločnosti si precvičte odpovede na bežné otázky na pohovore . Či už ide o telefonický, osobný rozhovor alebo rozhovor cez webovú kameru, vždy chcete pôsobiť uhladene a profesionálne.

Už na začiatku pohovoru chcete zdôrazniť svoje nadšenie pre spoločnosť a prácu. V tomto bode sa zamestnávateľ pravdepodobne pozerá na niekoľko kandidátov a vy chcete urobiť, čo môžete, aby ste vynikli. Preukázanie vášne a záujmu o prácu je skvelý spôsob, ako si vás všimnúť.

Dokonca aj pri prvom pohovore by ste mali osobe, ktorá vedie pohovor, poslať ďakovný list za to, že si našiel čas na stretnutie alebo rozhovor s vami. Spomeňte v liste niečo konkrétne o vašom rozhovore, aby si vás zapamätali.